Az automata öntözőrendszer kezelése

Tudom, hogy sokak számára az újkori vívmányok befogadása és működtetése már csak hallomásból is visszataszító és ellenérzéseket keltő dolog attól félve, hogy kudarcot fogunk vallani a kezelése során, vagy valamilyen károkat fogunk okozni vele amiatt, hogy nem értünk hozzá.

Tudom, hogy sokakat távol tart ez például az automata öntözőrendszer kertjükbe telepítésétől. Pedig higgyék el, hogy nálunk semmivel sem okosabb emberek élnek Amerikában, ahol az automata öntözőrendszert fél évszáda fejlesztik és évtizedek óta egyetlen olyan háztartásból sem hiányozhat, ahol kert van. Az csak rosszul hangzik, amikor azt olvassa, hogy „programozza be a vezérlőegységet”! Ez nagyjából semmivel sem bonyolultabb feladat, mint egy mobiltelefon használata. Ha Ön elboldogul a mobiltelefonjával, talán még az okos telefonjával is, akkor az automata öntözőrendszer kütyüjébe bepötyögni a kívánt tartalmakat sem jelenthet gondot szerintem.

Általában más teendője nincs is, csak abban az esetben, ha speciális kialakítása van a berendezésnek. Ezek bizonyos időnkénti kezelése kimerül egy csap pár másodperces nyitva tartásában vagy egy gomb megnyomásában. Minden más probléma az automata öntözőrendszer szerelőre tartozik, aki a telepítést követő 2-3 évben garanciálisan fogja kijavítani az esetleges hibákat, amennyiben azok garanciális eredetűek. Amit feltétlen javasolni tudok az nem más, mint a karbantartási feladatok szezonális elvégeztetése, ami természetesen térítéses munka, abban az esetben, ha a szerelő nem vállalta hozzá a garanciához, mert ilyen is van már.

Jó tudni, hogy az automata öntözőrendszerek meghibásodásának okai több mint 50%-ban vezethetőek vissza a szezonális karbantartások elmulasztására vagy annak helytelen végzésére! Így jó, ha erre nagyon figyelünk. A legfontosabb karbantartás a téli kompresszoros kifújás. Ilyenkor teljes mértékig eltávolítjuk a vizet a rendszerből, hogy a fagyos téli hónapokban ne fagyjon meg a víz a műanyag elemekbe, okozva azoknak sérülését, szétrepedését.